HOME SWEET HOME?

ביום חמישי 26.1.2017  נפתחה בבית בינימיני בתל אביב תערוכה קבוצתית של חברי עמותת אמנים יוצרים בישראל/אמנויות בשיתוף אורחים עם האוצרת מירב רהט.

בתערוכה מוצגים 25 גופי יצירה העוסקים במהותו של "בית" ובמשמעויות הנקשרות סביב המושג. העבודות, במדיומים שונים דוגמת מיצבים, צילום ווידאו.
בעבודות מעורבות מגוון טכניקות וחומרים דוגמת טקסטיל, נייר, בטון, שקפים,לבידים, זכוכית, חימר, חפצים מן המוכן ועוד.

האמנים בוחנים את המושג "בית" ואת עולמות התוכן והאסוציאציות העולים אצל כל אחד מהם בהתייחס אליו. נקודות המבט השונות העולות מן העבודות מציפות סיפורים אישיים ההופכים אוניברסליים ופורשות מגוון פרשנויות למושג המורכב והטעון.

"בית" הוא מושג המעורר אצל כל אחד מאיתנו אין סוף תחושות, רגשות ואסוציאציות, אך מהו "בית"? האם הוא תחימה של טריטוריה פיזית או תחושה מנטאלית? האם הוא מגן ומקנה תחושת יציבות ושלווה או אולי מערער אותה ונקשר דווקא בחוסר שקט? מה הופך "מקום" ל"בית"? מבנה? תכולתו? חפצים ספציפיים? אנשים? צלילים? ריחות? מה מייצג עבור כל אחד מאיתנו המושג "בית" ואילו הקשרים עולים למולו?

בית בטון ברזל

שרון פזנר בטון אפור

  שרון פזנר

פזנר משתמשת בחומרי היסוד המשמשים בבניית בית – בטון וברזל – ליצירת קובץ עבודות – ייצוגים פואטיים לרגשות ולתחושות שמכילים בתים, דוגמת זכרונות ילדות, אהבות, שנאות, ארעיות, יציבות וכדומה. פזנר מסיטה בעבודתה את אופן השימוש באלמנטים משדה הבניה. היא רוקמת רקמת איקסים מסורתית בספייסרים אדומים מתהליך הנחת הריצוף, רושמת תחושות בברזלי בניין חלודים, יוצקת רכות בבטון הנוקשה ומנכיחה דרכו רגעים אישיים.
בו זמנית, לצד ההתייחסות לבית כמקום רגשי, פזנר, אדריכלית בהכשרתה, מהדהדת את ההיסטוריה המקומית והשפה הברוטליסטית שהפכה מזוהה עם אדריכלות בישראל בשנות הקמתה.

שרון פזנר בטון אפורצילומים: רן ארדה

הצורה הנפוצה בה מיוצג "בית" – אלמנט צורני פשוט שצורתו מרובע עם גג משולש – מהווה הפשטה צורנית ורגשית של המושג טעון המשמעויות עבור האדם.

  הילה ליזר-בג'ה

ליזר בג'ה משתמשת באייקון הפשטני להבניית מיצב "רפאים" עשוי ניירות על גבי ברזלי יסוד חלודים. בעבודתה היא הופכת בתי נייר בעבודת יד ללבני בניין, מטביעה בהם סימנים, בונה בעזרתם, ממסמסת את הוויתם. נוכחים נעדרים הם נעים בחלל, מטילים את צלליהם כזיכרון של בית המלווה אותנו בכל אשר נלך.

אפור הילה ליזר בג'ה

 

  בטון וחמימות

הקונטרסט בין חומר לתחושה עולה בעבודתה של מלי דורי. במיצב "יחסים חמים" דורי בוחנת את מושג הבית דרך זוג בקבוקים חמים עשויים בטון. במפגש בין החומר הנוקשה לצורה הרכה והמוכרת של האובייקט היא מנסה להעניק תחושת חום ושייכות למקום שיכול להיות קר ומנוכר ומציעה להתבונן על הבית כמקום של נחמה ומזור.

אפור בטוןצילום רן ארדה

השיר " "Home Sweet Home שנכתב במחצית הראשונה של המאה ה-19 הושר לאורך השנים כשיר געגוע והפך למעין המנון המנכיח כמיהה ל"בית" כמקום טוב בו בני אדם מרגישים מוגנים.

למול האידיליה המתוארת בשיר, המושג "בית" בתערוכה home sweet home? מעורר מנעד רחב, ולאו דווקא מתקתק, של מחשבות תחושות ורגשות.

שיח גלריה: יום שישי, 10.2.2017, בשעה 11:00

בית בינימיני , רח' העמל 17, תל אביב

שעות פתיחה:

ימים שני-חמישי 11:00-19:00

שישי-שבת 11:00-14:00

נעילת התערוכה: שבת 11.3.2017 בשעה 14:00

לאתר העמותה: www.designcrafts.org.il

No Comments

Post a Comment

הרשמו לאתר!

כל מה שחדש ב- Grey Times

ישירות למייל שלכם:

You have Successfully Subscribed!