Faile – בגלרית גורדון

מאת: מירב ביליצקי

כמה נסיעות טרנס אטלנטיות צריך לעשות על מנת לגרום לזוג אומנים ניו-יורקים
להציג את התערוכה האחרונה שלהם אצלך בגלריה התל אביבית?
למיכל פרידמן, האוצרת של גלרית גורדון החדשה, זה לקח ארבע נסיעות על מנת להצליח לקבוע פגישה עם Faile.
מאותו רגע שנפגשו היה ברור שתהיה תערוכה בישראל.

Faile הם זוג אומני רחוב מברוקלין, חברים עוד מהילדות ופועלים ביחד משנת 1999. לשניהם קוראים פטריק, פטריק מק'ניל ופטריק מילר. העבודות שלהם מתאפיינות בעומס של פרטים וצבעים. היצירות שלהם הזכירו לנו בעיקר חוברות קומיקס. הצמד המוכשר הצליח לפרוץ את גבולות הרחוב ולהציג את העבודות שלהם בגלריות נחשבות. זהו טרנד שאנו פוגשים בו בשנים האחרונות, כמו המעבר שעשה Zevs .

ההצפה של הסימבולים הגראפיים הצבעוניים מסמלת את הגודש של העולם המערבי. את הצורך שלא ניתן להשביע בגירויים חדשים ואת תוחלת החיים הקצרה של כל תחום בעולם המודרני: מוצרים, אופנות, מגמות, ערכים.

בניגוד לאומני רחוב אחרים שסיקרנו כאן, Faile מייצרים את היצירות שלהם בסטודיו. משתמשים במחשב, מוסיפים רובד על רובד ליצירה ומושקעת מחשבה בכל אחד מהסמלים בהם הם משתמשים. הגיחה לרחוב נעשית רק לצורך הדבקה מהירה של היצירה המוגמרת במרחב האורבני.

Faile גלרית גורדוןFlickr/Alison Meier

Faile גלרית גורדון

האמנות של FAILE מצליחה לגעת בדור שלם, בעיקר, כמובן בארה"ב. הם עוסקים בנושאים שמעסיקים את בני דורם. דוגמא בולטת לכך היא האזכור של התרסקות מעבורת החלל צ'לנג'ר בכל היצירות שלהם. בשנת 1986 התרסקה הצ'נלג'ר זמן קצר לאחר המראתה וגרמה למותם של כל השוהים במעבורת כולל מורה שהייתה האזרחית הראשונה שהורשתה להצטרף למסע בחלל. הצמד שהיו אז כבני עשר מאוד הושפעו מאירוע זה שגרר בעקבותיו ועדות חקירה ועדויות על כשלים רבים. בכל יצירה שלהם הם מוסיפים את המספר 1986 לזכר השנה בה התרסקה המעבורת. יש יצירות בהן הם חותמים 1986 בלבד.

זרמים חזקים

תערוכת היחיד החדשה בגלריית גורדון נקראת "Strong Current" זרמים חזקים ומרמזת על תהליכים הקורים מתחת לפני השטח, תהליכים המתרחשים באין רואים. התמונות מרתקות ונותנות תחושה של כניסה לתוך ספרי פנטזיה בהם המציאות הבדיונית היא מוכרת אבל גם שונה מהחיים האמיתיים.

לדוגמא בעבודה "עשר זרועות", מוצג רחוב ניו-יורקי בו מטייל זוג בנחת כשלצידו רקדנית ותמנון ענק היוצא מביוב. האם הרקדנית מאויימת מהתמנון או מפתה אותו? למה הזוג מתעלם מהאירוע המרכזי בתמונה? האם זה כי הרחוב האורבני הוא אטום ולא נגיש? או שהם לא מזהים שם סכנה? ובכלל למי יש עשר זרועות? לתמנון יש רק שמונה האם הכוונה שהרקדנית והתמנון הם יישות אחת? האומנים מזמינים כל אחד את הפירוש שלו ליצירה

Faile גלרית גורדון

כחובבות אומנות רחוב, התרגשנו מכך, שהצמד המצליח מציג כאן בגלריה בתל אביב.

ממליצות להגיע לגלריה החדשה של גורדון לראות וליהנות.

Faile גלרית גורדון

בסרטון אפשר לראות את הצמד מספרים על עבודתם. מצחיק שבראיון שנתנו ל BBC בשנת 2008 הם לא חשפו את פניהם והפנו כל הראיון את הגב למצלמה ובסרטון הנוכחי משנת 2014 הם כבר מציגים בגלריות ולא חוששים לחשוף את זהותם.

גלרית גורדון – הפלך 6 תל אביב; אתר פיסבוק

4 Comments

 • noya komissar

  05.12.2016 at 16:55 הגב

  אני קוראת את הפוסט ,צופה בסרטון שמצורף ומבינה שמעבר להנאה ממנו אני נהנית גם מהחידוש של זוג אומנים והסינרגיה שבין שניהם. אומנות זוגית .הכוח המלהיב שיש בכל אחד מהם לחוד וביחד. זה נדיר. לא זוכרת זוגיות כזו . ואולי אני ניזכרת בזוגי הזה ש"משך אותי " כבר בעבר גם ביצירות של הפסל הצרפתי, אוגוסט רודיין וסיפורו מול הפסלת קאמי קלודל. או הציירים פיקאסו והקשר שלו לנשותיו מושא רבים מציוריו, פרידה קאלו והקשר שלה בציור לדיגו ריברה.. בקיצור, גרמת לי להישאב לפוסט. תודה

  • greytimes

   06.12.2016 at 16:53 הגב

   זו זוגיות ארוכת שנים, נורא יפה לראות שהם מתפתחים ביחד מחברים כילדים לשותפים שביחד כבר 17 שנה. יש בניהם איזושהי חלוקת עבודה כל אחד עושה את הדברים שכיף לו להתמקד בהם וזה עובד להם ממש טוב

 • זיוה רענן

  10.12.2016 at 17:52 הגב

  מקסים. אני לומדת מכן הרבה על אמנות הרחוב של זמננו. נתקלתי בצמד הזה כשקראתי על מוזיאון האמנות החדש והחדשני שנפתח ברובע מולנבק בבריסל.(Mima) הם הציגו שם בתערוכת הפתיחה. כמה משמח שהם מציגים בתל אביב. מקווה להגיע.

  • greytimes

   13.12.2016 at 08:48 הגב

   ואנחנו לומדות ממך על מוזיאונים חדשים שנפתחים 🙂
   התערוכה מקסימה וגלרית גורדון חוגגת 50 שנה שווה להגיע

Post a Comment

הרשמו לאתר!

כל מה שחדש ב- Grey Times

ישירות למייל שלכם:

You have Successfully Subscribed!