שבוע העיצוב בשטוקהולם 2017- יפעת אנג'ל

עד כמה עיצוב סקנדינבי הוא באמת מינימליסטי?
המילים "עיצוב סקנדינבי" מעלות אסוציאציה לעיצוב נקי, עם קווים פשוטים, הרבה עץ, צבעי פסטל, נאיביות ורכות. במסגרת שבוע העיצוב בשטוקהולם, שהתקיים בפברואר 2017, טסתי לארצות הקור כדי לבדוק מקרוב מהו באמת עיצוב סקנדינבי.

שבוע העיצוב בשטוקהולם מתחלק בין ביתני התערוכה לבין חנויות עיצוב מובילות בעיר ומלונות בוטיק בסגנון שוודי בעלי שם עולמי.

לאחר שביקרתי בכל המקומות, הגעתי למסקנה שיש לחלק את העיצוב הסקנדינבי לשניים עיקריים: עיצוב דני ועיצוב שוודי.

    עיצוב שוודי

עיצוב עשיר יחסית, פולקלוריסטי. בעבר היה משולב יותר בפרטים וקימורים, נאמר לי שהמקור הוא השפעות ויקינגיות. משלב עץ אלון מובחר וצבעוניות לעיתים בולטת בטקסטיל. דוגמאות:

חנות Svenskt Tenn, שנוסדה ב- 1924 על ידי Estrid Ericson יזמית ומעצבת שוודית (1894-1981), בעלת חזון לעיצוב שוודי טוטאלי, דהיינו לעצב את כל מה שקשור לבית, החל מרהיטים וכלה וילונות ובאקססוריז השונים. היא עבדה עם הרבה מעצבים, הבולט שביניהם היה  Josef Frank אשר עצב בעיקר רהיטים. המיקום הנוכחי של החנות הינו משנת 1927. העיצוב נשען על עיצוב שוודי מסורתי, וכפי שרואים בתמונות הוא היה צבעוני למדי.

שבוע העיצוב בשטוקהולם שבוע העיצוב בשטוקהולם

מלון Lydmar

במבנה מרשים, מאמצע שנות המאה ה- 19, על שפת הים נמצא מלון בוטיק מהשורה הראשונה. עיצוב הפנים נעשה עפ"י הסגנון הסקנדינבי, עם התאמות לימינו. שימוש רב בעץ, עור, קווים נקיים וצבע אחד בולט בחלל.
תערוכת העיצוב בשטוקהולם

  עיצוב דני

עיצוב "נקי". גם עיצוב זה עושה שימוש רב בעץ אלון, אך כאן משתמשים בטכנולגיית עיצוב שונה ומצליחים לדקק ולעדן את העץ עד מאוד. שומרים על קווים נקיים עם צבעוניות פשוטה. בעבר הצבעוניות אכן היתה בגווני פסטל, בשנים האחרונות, בשל מגמות עולמיות, נכנסים יותר ויותר הצבעים הכהים וגם השחור. הרבה חברות משפחתיות מסוף המאה ה 19 שעברו מדור לדור והשכילו לפתח טכנולוגיה מייצור יחידני לייצור המוני.

שבוע העיצוב בשטוקהולם שבוע העיצוב בשטוקהולם

לכל העיצובים הסקנדינבים יש מכנה משותף אחד ברור, כולם עיצובים פונקציונליים. העיצוב בא לתת מענה לצרכים כגון נוחות, ארגון ואחסון. כמעט ולא מוצאים פריטים מיותרים או דקורטיביים גרידא. גם אלו שנראים לקישוט, כגון סגנון ה"קקטוסים" המשתלט יותר ויותר, נועד למעשה לטהר את האוויר בחדרים סגורים או בחללי עבודה.
הבתים אינם מנקרי עיניים, וגם העיצובים היקרים יותר שומרים על איפוק, בשילוב "מינימליזם עשיר" כמו מלון Ett Hem:

מלון Ett Hem שפירושו "בבית", משלב עיצוב סקנדינבי. המלון הוא בית בשכונה שקטה בעיר, בבניין מסוגנן היטב מתחילת המאה העשרים ומשלב מלון בוטיק הכולל 12 חדרים בגדלים שונים עם אווירה סופר יוקרתית.

שבוע העיצוב בשטוקהולם

שבוע העיצוב בשטוקהולם

  שבוע העיצוב בשטוקהולם

נסעתי לראות עיצוב מינימליסטי, אורבני, שקט. גיליתי עולם עשיר של גוונים וטקסטורות, תוך כדי הקפדה על ניקיון, אסתטיות ומינימליזם חלקי. אנשים שקטים עם עיצוב שקט. עם זאת בעל אופי ויפיפה. משרה אווירה נינוחה ונעימה.

אני מתחברת לעיצוב הסקנדינבי בעיקר בגלל פשטות רוגע ושלווה. בעידן ה"רועש" בו אנו חיים, הבית הופך יותר ויותר למקום מפלט, בו ניתן לעבד את מה שקורה בחוץ. ולכן ככל שהסביבה רועשת יותר, יש חשיבות לבית "שקט יותר".

היום אני מתחברת לאפור בהיבט השקט שלו. בעבר כמעט ולא התייחסתי לאפור. הוא שימש בעיקר כתוספת לגוון כדי להכהות אותו. בשנים האחרונות, אני מוצאת בו שימוש יותר ויותר כרקע שיכול להבליט, על פי רצון מראש, את האזורים או הגוונים שכן נרצה להבליט בחלל. לאפור יש עוצמה שקטה. אפשר בקלות "ליפול" לעיצוב משעמם או נהפוך הוא, בשימוש נכון להפוך את החלל לאלגנטי מאוד.

שמי יפעת אנג'ל ואני מעצבת פנים. בעלת סטודיו "Magnific" באיזור השרון. אני נותנת מענה ללקוחות פרטיים ומשרדי בוטיק, בכל הקשור לנושא עיצוב פנים.
המומחיות העיקרית שלי היא תכנון ועיצוב בתים איכותיים, תוך מיקסום ניצול התקציב הנתון, כל זאת בהתייחס לאורח חיים משתנה ודינמי של הדיירים.

  יפעת אנג'ל

אתר: , www.magnific.co.il ; פייסבוק; אינסטגרם

1 Comment

  • Avatar

    מיכל מנור

    07.03.2017 at 17:16 הגב

    פוסט מעניין. למדתי על ההבדלים בין עיצוב דני לעיצוב שוודי. בקיץ אהיה בשוודיה ואני כבר מחכה לראות את העיצוב בחנויות ובתי מהלון.

Post a Comment

הרשמו לאתר!

כל מה שחדש ב- Grey Times

ישירות למייל שלכם:

You have Successfully Subscribed!