תחרה מבטון

מאת: מירב ביליצקי

במבנה מדהים, בכניסה לנמל הישן של מרסיי, נפתח בשנת 2013  מוזיאון.

מוזיאון לאומי לתרבויות אירופאיות וים תיכוניות בשם MuCEM.

המוזיאון ממוקם בנמל הישן כבניין יוצא דופן הפתוח אל הים. מדובר בקובייה בעלת נפח  15,000 מ"ר של בטון חזק שנראה …עדין וקליל.

תמונה2

הבטון שמככב במבנה המוזיאון נראה כתחרה, אלמוגי ים, שלדי דג, שורשי עץ – אתם תחליטו מה זה מסמל עבורכם. המבנה מאפשר לאור לאוויר ולריח הים לעטוף את המבקרים ברחבי המבנה. הבטון האוורירי משמש כשחקן ראשי בהשתנות בלתי פוסקת של תחושות וצבעים.

תמונה3

10 שנים נדרשו לאדריכל Ricciotti, להביא לידי סיום את היצירה ארכיטקטונית שליבה בטון.

 

המוזיאון מתמקד בעיקר בתרבויות הים התיכון, מנקודת מבט השוואתית ורב תחומית, כשמטרתו לשקף את התרבויות המאפיינות את אזור הים התיכון. במטרה להראות שתרבויות אלו שלחו זרועות גם מעבר לגבולות הגיאוגרפיים של הים התיכון. התערובת של התרבות הלטינית והנצרות משתרעת עד לאמריקה, העולם המוסלמי נפרש מקצה סהרה באפריקה לגבולות אינדונזיה, דרך המזרח התיכון והתרבות היהודית התפשטה לכל היבשות.

מטרת המוזיאון היא להבטיח טווח רחב של נקודות מבט שונות, ולהיות מוזיאון של תרבויות מגוונות. במטרה לקחת בחשבון את הייחודיות של כל תרבות כמו גם את המשותף להן.

Marseille_MUCEM_04

 

MUCEM-by-RUDY-RICCIOTTI-in-MARSEILLE-FRANCE-8

המוזיאון מוביל פרויקטים שיתופיים, המבוססים על גישה הדדית, עם מוזיאונים ומוסדות בים התיכון ואירופה. הכוללים: תערוכה במוזיאון המודרני באיסטנבול, הסכם עם המוזיאון הלאומי במרוקו, שותפות עם מוזיאון בנאקי באתונה, וקשרים חזקים עם אלכסנדריה, בריסל וברלין, כמו גם השתתפות בכמה תוכניות של האיחוד האירופי.

MuCEM  מתכנן ליצור מועצה בינלאומית המורכבת מאנשי תרבות ומקבלי החלטות אירופיים וים תיכוניים. מועצה בינלאומית זו אמורה להיות מקום של החלפת ידע, מעבדה לרעיונות ולפרוייקטים בקנה מידה בינלאומי.

"האזנה, דיבור, שיתוף, הבנה, שיפור ובנייה ולנוע קדימה יחד. זוהי המטרה של MuCEM, מרכז תרבות בינלאומי ייחודי"

התמונות מתוך אתר: mucem.org

No Comments

Post a Comment

הרשמו לאתר!

כל מה שחדש ב- Grey Times

ישירות למייל שלכם:

You have Successfully Subscribed!