תל אביב יפו בשחור לבן – שלומית כרמלי

את התערוכה של שלומית כרמלי ברמת גן הספקנו לראות ממש כמה ימים לפני שהתערוכה נסגרה, מזל שלא פספסנו. השם של התערוכה כמובן תפס אותנו גם תל אביב וגם צילום בשחור לבן, איך אפשר שלא להתלהב. והתערוכה עצמה הייתה מרתקת.
שלומית כרמלי

שלומית כרמלי מציגה תמונה של "החצר האחורית" של תל אביב. בעין רגישה חושפת שלומית כרמלי בפנינו פנים שונות של תל אביב. לא 'תל אביב ללא הפסקה' העיר התוססת, הצעירה התיירותית. כרמלי מתמקדת דווקא בדרום תל אביב, שכונות עניות, צפופות בהם מסתובבים אנשים קשיי יום. הצילומים שלה מציגים עיר עייפה, מלאה בחוטי חשמל העוטפים אותה מכל הכיוונים, אנשים בודדים. תל אביב של "מאחורי הקלעים". אבל היא מצליחה להפוך בעדשת המצלמה שלה את הכיעור ליופי. אי אפשר שלא להתמגנט לתמונות, לקומפוזיציה ולתחושות שהצילומים מעבירים.

ggg-Shlomit-Carmeli-45ssשלומית כרמלי שלומית כרמלי

שלומית כרמלי

באה מהקולנוע וניתן לראות זאת בצילומים שלה. כל צילום נראה כמו פריים מסרט בשחור לבן. הדלות וחוסר הצבע מעבירים תחושה של סרט משנות החמישים.

בקטלוג התערוכה כתבה כרמלי:

'כמי שהצליחה לצאת מהשכונה בה גדלתי בראשון לציון-שיכון מזרחי, כל חיי הבוגרים התרחשו בתל-אביב-יפו. כתושבת דרום העיר שאוהבת את העיר שלה, על בנייניה ואנשיה, קשים לי מראות ההזנחה בנוף הקהילה בה אני חיה. עוד משנת 2002 אני מתעדת בווידאו  ובסטילס פעולות ומחאות חברתיות ברחבי העיר, הנלחמות לצמצום הפערים חברתיים, למתן זכויות אדם לקהילות שוליים, מחוסרי דיור, לה"טבים, פליטים ועוד.

ב- 2007 התחלתי  לתעד בטלפון הנייד את החברים שלי, יושבי קפה תמר, את הקהילה המיוחדת שלנו, הדינמית, המשתנה. עד סגירת הקפה נפרדנו מרבים וטובים מחברינו. הרצון לתעד את מתי המחר, לקבע אותם ואת הרגעים המיוחדים והיחידים, לא נשאר מצומצם בתוך כותלי קפה תמר. הקפה, כמו העיר תל – אביב-יפו, הוא הבית. האנשים בקפה, הרחובות, העצים, הבניינים, החוטים, ציורי הקיר, המדרכות, הגשרים, האנשים, החתולים וכל מרכיבי הנוף האורבני המוכרים לי כל כך משתנים בקצב מהיר. הכל מגיע אל סופו.'

כמובן שהלכנו לחפש את הצילומים של שלומית מקפה תמר.  הצילומים מצגים מקום קסום ומדברים במיוחד לכל מי שמכיר את קפה תמר. האהבה שלה לקפה תמר ממש יוצאת מהתמונות החוצה וגרמה לנו להתרגש.

שלומית כרמלי קפה תמר שלומית כרמלי קפה תמר שלומית כרמלי קפה תמר

אז אחרי שהתאהבנו בצילומים של שלומית לא יכולנו שלא לפנות אליה ולבקש שתענה על שאלון גריי שלנו

שאלון גריי

  שלומית כרמלי

פייסבוק

אפשר לקרוא עוד על שלומית כרמלי כאן

No Comments

Post a Comment

הרשמו לאתר!

כל מה שחדש ב- Grey Times

ישירות למייל שלכם:

You have Successfully Subscribed!