קשתות מבטון

מאת: גלית שול

בפרברי טוקיו נבנתה ספריה ל Tama Art University על טהרת הבטון. הספרייה מציגה מודרניזם נקי, סגפני, פשטות גיאומטרית של בטון אסתטיקה יפנית במיטבה. הספריה משתרעת על כ 5.5 דונם בתכנון האדריכל ITO TOYO.

tama3

ITO TOYO  

אדריכל יפני, מן האדריכלים הבולטים ביותר הפועלים כיום. זוכה מדליית הזהב המלכותית של ארגון RIBA ב-2006 ופרס פריצקר לשנת 2013. הוא פועל במשרד עצמאי בטוקיו תחת השם Urbot, קיצור השם Urban Robot. עבודותיו – בעיקר ביפן – הן אתרי עלייה לרגל לחובבי תרבות ואדריכלות.

"כשאני מעצב חלל, חשוב לי להוריד למינימום את הפער שבין המבנה לסביבה שלו. חשוב לי שטבע יקיף אנשים ככל האפשר" אומר האדריכל. "אולי זו תפיסה שנובעת מהנוף בו גדלתי, ביתי היה ממוקם על גדות אגם בין הרים והנוף הזה היה חלק מחיי". מי שמכיר את העבודות שלו יכול בהחלט לזהות תבניות של מים, זרימה וקוים עגולים בכל עבודותיו.

בכדי ליצור מבנה שקשור לטבע ומאפשר גם קשר בין האנשים, הוחלט על מבנה עשוי קשתות. הקשתות מונחות אקראית במרחב ומאפשרות לטבע לחדור למבנה מכל כיוון. הקשתות עשויות פלדה ומשמשות יסוד למבנה והן מכוסות בטון חשוף.

tama 2

tama

הקשתות של טיו אוטו עוברות כאן מהפך. במקור קשתות הומצאו ברומא העתיקה כדרך הנדסית מתוחכמת לשאת משקל. ואחר כך יושמו בקתדרלות ענקיות וסגורות במטרה להקטין את האדם ולרומם את האלוהים. כאן הן באות בכדי לשרת את האדם ואין להם צורך לשאת שום משקל כל תפקידן הוא  יופי ואסתטיקה.

טבע ואדריכלות יפנית

לפי ITO TOYO אדריכלות טובה היא זו שמקשרת בין אנשים לטבע. אין ספק שהדגש הרב לטבע נובע מהתרבות היפנית. שינטו ובודהיזם הן שתי הדתות הגדולות ביפן והן משפיעות על הבנת האדריכלות. שינטו היא מערכת של אמונות, שנותנת לטבע דגש רב. זו דת שמאמינה שבכל חפץ, עץ או פרח, יש רוח אלוהית.

תמה 2

האדם במרכז היצירה

בתפיסה האדריכלית של  איטו טויו האדם הוא המרכז של האדריכלות.

"אדריכלות עבורי היא סוג של בגד שעוטף את האדם. צריך להיות נח בתוך הבגד הזה, הוא צריך להיות שימושי ולענות על הצרכים."

תמה 4

"הטכנולוגיה הממוחשבת מאפשרת לי לממש את החזון שלי". אומר טיו אוטו  תוכנות מחשב של היום מאפשרות תכנון אדריכלי מצד אחד והדמיה של המבנה מצד שני, בו זמנית מאפשר למתכנן חופש מחשבה. המחשב מאפשר ייצוג התכנון בתלת מימד, הוספות, שכבות, עיבודים  ושינויים מתוך הדמיון וההשראה.

תמה 5

tama4

בסרטון אפשר לראות איך הוצבו הקשתות באופן אקראי וללא סדר.

על מנת לתת לאדם במבנה תחושה של גילוי וענין בכל פעם שמבקרים בספריה.

Toyo Ito – Tama Art University Library from Emily on Vimeo.

No Comments

Post a Comment

הרשמו לאתר!

כל מה שחדש ב- Grey Times

ישירות למייל שלכם:

You have Successfully Subscribed!