קליגרפיטי – כשקליגרפיה וגרפיטי נפגשים

מאת: מירב ביליצקי

El-Seed הוא אמן קליגרפיטי 'calligraffiti' מושג המתאר תערובת של קליגרפיה וגרפיטי. את האמן הזה הכרנו באינסטגרם, יש לו שם חשבון עוצר נשימה והיינו חייבות לברר מי עומד מאחריו. מסתבר שאל סיד הוא שילוב תוניסאי-פריסאי. משפחה תוניסאית אותנטית המתגוררת בפריז עיצבה את אישיותו הייחודית שהיא שילוב של מזרח ומערב.

גרפיטי

אל-סיד בילה את שנותיו המעצבות בלהטוטנות שבין שתי התרבויות השונות, השפות השונות, והזהויות השונות שהיו בו כבן למשפחה תוניסאית המתגוררת בפריז, סמל התרבות האירופאית. עד שעוצבה זהותו משני עולמות מתנגשים לזהות חדשה אחת בעלת סגנון ייחודי.

את עבודותיו של אל-סיד אפשר למצוא במקומות רבים ברחבי העולם. הפסוקים שהוא כותב משדרים מסרים של שלום, סבלנות וקבלה.

בשנת 2012 השלים אל-סיד את היצירה הגדולה ביותר שלו עד כה, בעיר הטוניסאית הדרומית של גאבס. צריח בגובה 57 מטר של מסגד Jara, כדי להפיץ המסר של אחדות:

"הו בני האדם, בראנו אתכם מזכר אחד ונקבה אחת ונפרידכם לעמים ושבטים על מנת שתכירו איש את אחיו"

גרפיטי גריי טיימס

את גג בית הספר לאמנות בריו דה ז'ניירו ברזיל כיסה אל-סיד בפסוקים של משורר ברזילאי גבריאלה טורס ברבוסה

גרפיטי גריי טיימס

בפריז:

גרפיטי גריי טיימס

בניו-יורק:

גרפיטי גריי טיימס

באלג'יר:

גרפיטי גריי טיימס

באיחוד האמירויות הערביות:

גרפיטי גריי טיימס

בעוד שהסגנון של אל-סיד הוא ייצוג של מילים בערבית שנעשה בסגנון של קליגרפיה, הסגנון שלא אינו מכיל את כל הצורות והמובנים המקובלים בקליגרפיה. כמי שלא למד ערבית עד סוף שנות העשרה לחייו, הוא מעולם לא למד את הכללים של קליגרפיה נכונה עם מאסטר. אל-סיד מסרב להתייחס אל עצמו כאל הקליגרף. הוא מודה כי שמרנים רבים מאמינים כי עבודתו מראה זלזול במסורת של הקליגרפיה ערבית.  אבל כפי שהוא מציין, "אני לא שברתי  את כל הכללים, כי אני לא מכיר את הכללים. עליך לדעת את הכללים כדי לשבור אותם

לנגב את העיניים

בפרוייקט מדהים בשכונת נאסר מנשיאת בקהיר, יצר אל-סיד גרפיטי שמכסה כמעט 50 בניינים.

אל שכונה זו נאספתהאשפה של העיר למערכת מיחזור יעילה ביותר ורווחית מאוד גם ברמה הגלובלית. אך בכל זאת, המקום נתפס כמזוהם, שולי ומבודד.

"כדי להביא אור אל הקהילה הזו, יצרתי עם הצוות שלי ובעזרת הקהילה המקומית, יצירה שמכסה כמעט 50 בניינים. היצירה הנגלית רק מנקודה מסוימת של ההר Moqattam. המילים השזורות ביצירה  הן של אתנסיוס, הבישוף הקופטי מהמאה ה -3,: "מי שרוצה לראות את אור השמש באופן ברור עליו לנגב עינו קודם"

גרפיטי גריי טיימס

לעבור מדו לתלת

בתערוכה בתוניסיה הוא העביר את האהבת הגרפיטי שלו לפיסול.

"כשאני כותב על קירות, הקיר הוא עילה לפתוח בשיחה עם הציבור. אחרי שהקיר מושלם, השיחה מתקיימת רק בין הצופה לבין יצירת האמנות.

הבאת האמנות שלי לתוך מימד שלישי היא הדרך שלי לשחרר את האותיות מהקיר ולאפשר להן לעמוד בפני עצמן. זוהי טריטוריה חדשה עבורי לבטא את האהבה העמוקה שלי לאמנות זו."

גרפיטי גריי טיימס

 

TED הזמינו את אל סיד לספר על המסע שלו ועל הקריאה שלו לשלום, קבלה וסבלנות

1 Comment

  • Avatar

    זיוה

    05.06.2016 at 23:51 הגב

    מרשים מאוד. אהבתי מאוד את העבודה על המסגד וגם את השכונה בקהיר שתרם לעליית ערכה בעיני תושביה. תודה שהכרתן לי את אל-סיד.

Post a Comment

הרשמו לאתר!

כל מה שחדש ב- Grey Times

ישירות למייל שלכם:

You have Successfully Subscribed!