פסלים של עופרת

מאת: מירב ביליצקי

Li Jianzhu הוא אומן מינימליסטי במובן המיניאטורי של המילה 🙂  Li Jianzhu מגלף יצירות בעופרת של עפרונות.

עפרונות מגולפים גריי טיימס

יצרנו קשר עם Jianzhu להבין איך מתגלגלים לכזה עיסוק שמכיל בתוכו גם את אומנות הגילוף וגם את הגודל המזערי של המדיה וגילינו עולם ומלואו. הוא התחיל לגלף בכלל במקלות במבוק כדי לשעשע את הילדים שלו והכין להם מיניאטורות של כלי נשק סיני. מאוחר יותר בהשראת האמן Dalton Ghett  שינה את המדיה לעיפרון ופיסול בעופרת.

"העיפרון מצד אחד הינו חומר נפוץ, הנמצא בכל מקום וקל להשיג אותו. אך מצד שני מכיל מגבלות רבות כגון שינוי גודל וצורה וכמובן השבריריות של חוד העיפרון. לאחר שעיפרון נשבר איו דרך לתקן אותו. אני אוהב לראות איך העפרונות שלי יכולים להפוך מעצמים רגילים למשהו בעל ערך; הכל הודות לאמנות שלי."

עפרונות מגולפים גריי טיימס

עפרונות מגולפים גריי טיימס

למרות העדינות שנדרשת לגילוף מסוג זה Jianzhu משתמש בכלים פשוטים: סכין ומברג שטוח בלבד.

Jianzhu מגלף גם בעופרת שבתוך העיפרון:

עפרונות מגולפים גריי טיימס

עפרונות מגולפים גריי טיימס

שאלנו אם זה עבודה או תחביב? "גילוף עבורי הוא תחביב אני לא מוכר את היצירות שלי, אני יותר מדי קשור אליהן ושומר אותן לעצמי, אפילו כמתנות קשה לי לחלק אותן."

מי שכן הפך את הגילוף לעסק הוא Dalton Ghett שגם מוכר את היצירות המקסימות שלו וגם מרצה על גילוף. Ghett נולד וגדל בברזיל והגיע לארצות הברית בגיל 24. הוא בעל תואר באדריכלות ומעיד על עצמו שהוא אמן אוטודידקט ב"חידוד" עפרונות.

עפרונות מגולפים

בתחילת הדרך גילף Ghett עצמים גדולים; אבל בשנת 1986, כאתגר לעצמו ובגלל התעניינותו בייצורים קטנים כמו עכבישים ונמלים, החליט ליצור את הגילופים הקטנים ביותר האפשריים שניתן לראות בעין עירומה. יום אחד, הוא נטל עיפרון עבודה והחל לגלף אותו. הרעיון הוא להביא את תשומת הלב של אנשים לדברים קטנים. קטן זה יפה. הוא מוצא ברחוב את רוב העפרונות בהם הוא משתמש. כך שמבחינתו היצירה שלו היא תהליך של מיחזור חפץ לאומנות.

כדי ליצור את הפסל, הוא מחזיק את העיפרון שבידו תחת מקור אור חזק (מנורת שולחן או שמש) ומגלף בעיקר עם מחט תפירה חדה ולהב מתכת קטן. עבודה זו דורשת סבלנות ומסירות רבה. לוקח לו חודשים או לעיתים שנים כדי להשלים פסל.

ואי אפשר שלא להזכיר את Salavat Fidai ואת היצירה האורבנית המהממת הזו

עפרונות מגולפים

רוצים לראות את הקסם של Salavat Fidai בפעולה?

1 Comment

 • Avatar

  סיון ליבנה חכים

  10.10.2016 at 20:35 הגב

  לא אני לא נושמת
  זה מטורף
  כמה כשרון ויופי
  מדהההההההים

Post a Comment

הרשמו לאתר!

כל מה שחדש ב- Grey Times

ישירות למייל שלכם:

You have Successfully Subscribed!