כנס הצילום השנתי

מאת: גלית שול

בחוץ השתוללה האש במוקדים שונים ברחבי הארץ והחדשות היו קשות, אך בתוך האולם לא ניתן היה להרגיש בכך.

מאות צלמים צבאו על הדוכנים השונים שהיו פזורים במבואות האולם ובחנו בהתלהבות והתרגשות את תכולתם. כילדים בחנות ממתקים שמחים לגעת, ללטף, ללמוד או לרכוש את מיני מתיקה השמורים למי שליבו בצילום. למרות הצפיפות המעט מלחיצה, הייתה אוירה של אחווה באוויר. מעין שבט של אוהבי צילום שנקרא לדגל.

בבוקר עוד תהינו אם יש טעם להגיע לכנס כאשר בחוץ הכל בוער, בערב החלטנו ללכת כי "ההצגה חייבת להמשך". הכנס נערך באולם סמולרש היפיפה של אוניברסיטת תל אביב. האולם שהוא אפור כלבבנו, פרי תכנונו של האדריכל אברהם יסקי התקשה להכיל את קהל הצלמים הרב שהגיע לאירוע.

כנס צילום שנתי

יזם האירוע, רועי גליץ, מנכ"ל גליץ בית ספר לצילום ופוטוטבע, הכין לכנס סדרת הרצאות מרתקת. שמחנו לראות שלמרות המצב והאש הגיע קהל רב, לא היינו רוצות לראות שהשקעה כה גדולה יורדת לטמיון. .

התוכנית הורכבה מחמישה צלמים שהוזמנו לספר על עבודתם ואנחנו הפלגנו איתם למחוזות אחרים. הצטרפנו להרפתקאות של צלמים שמביאים לעולם את הפריים שלא צולם מעולם, כזה שמשאיר אותך במחשבות על יופיו של העולם, על כוחה של תשוקה וכוחם של תמונות.

כנס צילום שנתי

יונתן ניר

יונתן ניר, צלם שהפיק עשרות כתבות מצולמות ממדינות שונות בעולם.

סרטו “הדולפין”, היה מועמד לפרס האוסקר הירוק הבינלאומי, לפרס האקדמיה הישראלית לקולנוע ונרכש על ידי אולפני דיסני. בין סרטיו גם: “לחתוך את הכאב”, “אח שלי גיבור”, “beyond the boundaries” ו”האיש הנעלם – הסיפור של וילפריד ישראל”.

יונתן ניר סיפר כי הדבר שהופך תמונה למיוחדת אינה הטכניקה אלא החשיבה הצילומית. בכדי לצלם את הפריים המושלם של טבע פראי נדרשים חודשים רבים של תכנונים ולעיתים גם שנים. חשיבה כזו מאפשרת להעביר בתמונה אחת מסר שלם ללא מילים. כשראינו את תמונת הדב לרגלי הר הגעש פרי תכנון של שנה וחצי – נעתקה נשמתנו.

אליה לוקרדי

בעוד יונתן ניר מחובר לבעלי החיים, אליה לוקרדי, הדובר השני שעל הבמה, הוא אמן של צילומי נוף.

במסעותיו הוא ביקר ב 55 ארצות שונות במטרה לתעד את העולם. אליה לוקרדי סיפר שלפני חמש שנים מכר את ביתו ורכושו ומאז הוא ואשתו נמצאים בתנועה מתמדת בדרכים. עבודה שהיא החיים עצמם ולהפך.

ממנו למדנו שאותו מבנה דומם נראה אחרת בכל שעה משעות היום והחכמה היא למצוא את השעה המתאימה כדי לקבל את הצילום המושלם. לזה הוא מוסיף עריכה מהטכנולוגיה המתקדמת ביותר כך הוא יוצר תמונות קסומות שנראות בלתי אפשריות.

ג'ואי לורנס

הצלם ג'ואי לורנס מספר על צילומי אנשים. הוא החל את קריירת הצילום שלו כבר בגיל 16. למרות שהתבסס והצליח מאוד כצלם מסחרי, התשוקה שלו היא צילום אנשים, צילום אישי, צילום עם סיפור אנושי. המצלמה עבורו היא כלי לחקירת העולם והוא היה עושה זאת גם בלעדיה. מדהים היה לראות איך הוא משלב את הידע והטכניקות של צילום מסחרי לתמונות הפורטרטים האישיות שלו.

כיום הוא מצליח להביא גם את ה "תחביב" לעבודה, בפרסומות שהוא מעצב הוא מביא את העולם האישי שלו והתוצאה מרתקת.

פרסומת לקפה שמשלבת את צילומיו האישיים

%d7%a6%d7%99%d7%9c%d7%95%d7%9d-3

רועי סדן

הדובר הרביעי היה ג'ינג'י, הלא הוא רועי  סדן, שהתפרסם בזכות המסע הגדול בו הקיף את העולם באופניים. מסע שארך כחמש שנים. תפקיד המצלמה אצלו היא תיעוד ההרפתקה עצמה.

הוא אומר שאין צורך לחכות שנים לפריים המושלם היחיד שיזכה אותנו בפרסים. יש לחיות את החיים כאן ועכשיו ולעשות אותם מעניינים מספיק כדי שיהיו ראויים לתמונה.

ג'ינג'י היום הוא מרצה להשראה, סיפור נפילתו מהר האוורסט, ההשתקמות הארוכה והחלום הבא שלו: מסע ימי בקיאק רגשו אותנו ואף גרמו לנו להזיל דמעה.

הצלם המחזיק את המצלמה, על פי ג'ינג'י, הוא חלק בלתי נפרד מסיפור התמונה ושלח אותנו לצאת ולחיות את ההרפתקה של חיינו.

אלכס ליבק

בערב מרגש זה ניתן גם אות כבוד לצלם אלכס ליבק שעליו נאמר: “אין עוד צלם כאלכס ליבק המעורה כל כך בחוויה הישראלית… ליבק מצלם מתוך חירות מחשבתית ואמפטיה ומתוך התבוננות פואטית במחוות הרגעיות של המתרחש ברחוב הישראלי" מתוך נימוקי השופטים פרס ישראל לצילום 2005.

כנס צילום שנתיצילום: אלכס ליבק

האמת? היה מרתק , כבר מחכות לכנס הבא…..

2 Comments

 • נויה

  12.12.2016 at 23:15 הגב

  יש משהו בצילום טוב שלא סתם אומרים תמונה אחת שווה אלף מילים. ויש לי פינה חמה לצילומים של רועי סדן. לפני שנה פלוס .. בכנס סיום יב של הבכורה שלי – הוא הוזמן לאתגר את כולנו בחשיבה האופטימית שלו. פוסט תרבותי . אנושי. כיף גדול שאתן מלקטות עבורנו את הדברים הכל כך יפים שיש סביבנו ולפעמים פשוט לא מספיקים לשים לב אליהם. אבל הם באמת הכי הכי יפים

  • galit

   27.12.2016 at 09:29 הגב

   נויה, תודה על התגובה שלך כאן. צילומים וחשיבה אופטימית זה הכי !

Post a Comment

הרשמו לאתר!

כל מה שחדש ב- Grey Times

ישירות למייל שלכם:

You have Successfully Subscribed!