הבטון שלי – שרון פזנר

מאת: שרון פזנר

עד תחילת שנות העשרים שלי לא ממש שמתי לב לבטון. כמובן שראיתי אותו כל הזמן סביבי. אז הוא נראה לי חומר חסר כל חן, אפילו עצוב. כיוון שראיתי אותו די הרבה סביבי הנחתי שהוא פשוט חומר נח וזול, השתדלתי להתעלם ממנו.

ואז התחלתי ללמוד אדריכלות.

בלימודי האדריכלות מדברים הרבה על בטון והרגישות כלפיו מתחדדת בהתאם. בשיעורי תולדות האדריכלות למדנו על התגלית של בטון מזוין וכיצד תגלית זו שינתה את פני האדריכלות העולמית. למדנו על הצד הפואטי שגלום בחומר – עיסה רכה שמתקשה בתוך תבנית ומקבלת כמעט כל צורה שהמתכנן רוצה. בשיעורים הטכניים למדנו על התכונות של בטון מזוין שמאפשר לבנות זיזים, מרפסות ומפתחים גדולים שלא היו אפשריים קודם לכן. ראינו גם שבטון מקבל טקסטורות של חומרים אליו הוא יצוק. ושאפשר לשלב בו המון חומרים ולהשתולל עם הדמיון.

שרון פזנר

כשאני בחו"ל, אני רואה בפליאה ובקנאה בנייה יפהפיה מבטון. בארץ המצב קצת שונה. הרבה פעמים מתייחסים בארץ לבטון כחומר שיש לכסות ולהסתיר. אני מטיילת בתל אביב ורואה סביבי המון בטון מתפורר (כולל הבנין בו אני גרה). כדי להינות מבטון יפה יש להכין וליצוק אותו בתשומת לב. ולשמור על יחסים נכונים של המרכיבים שבו.

שרון פזנר

מכיוון שבתוך עמי אני יושבת. העבודות שלי מושפעות מחיספוס ישראלי זה. לרב אני רוצה שהעבודות שלי יזכירו יותר את הבניינים המתפוררים בתל אביב מאשר את הכניסה המרהיבה של הלובר. כשאני יוצקת בטון, אני רוצה לקבל טקסטורה עשירה ולא את הבטון האלגנטי, היפהפה והכמעט קטיפתי. לשם כך אני יוצקת במספר שכבות, כשכל שכבה שונה מקודמתה, וזאת בעזרת אגרגטים, ערבוב מלט לבן, תוספת חול ועוד.

שרון פזנר

מבחינה אמנותית הבטון עוזר לי להתבטא, יש בו מימד לירי מובנה. הוא חומר רך ומתמסר שהופך לקשה ולא מתפשר. אני יכולה להכין ממנו מעין מאובנים תוך יום-יומיים, דבר שלטבע לוקח מיליוני שנים. אפשר לצקת המון פעמים לאותה תבנית וכל יציקה תהיה קצת שונה. עם התוצאות אני יוצרת עבודה עם חזרתיות מגוונת. הבטון מאפשר לי להטביע בתוכו דברים. השילוב של בטון עם חפץ קטן או חמוד מעורר את הצופה ומעלה שאלות. דבר שהוא מבורך עבור כל אמן.

באמצעות הבטון אני יוצרת אובייקטים שמשקפים דברים שיצוקים עמוק בתוכי.

שרון פזנר

שרון פזנר

 

שרון פזנר היא ארכיטקטית במקצועה. עוסקת בשנים האחרונות באמנות.
שרון פזנר מציגה בתערוכות שונות את הסגנון הייחודי אותו פיתחה, הכולל עבודות נייר תלת ממדיות, סריקות אמנותיות, ושימוש בבטון וחומרי בניה שונים.

פייסבוק: Sharon Pazner

No Comments

Post a Comment

הרשמו לאתר!

כל מה שחדש ב- Grey Times

ישירות למייל שלכם:

You have Successfully Subscribed!