גרפיטי – מתחילות ללמוד

מאת: מירב ביליצקי

במקרה, או לא, בדיוק כשהחלטנו שאנחנו רוצות ללמוד יותר על אמנות רחוב, קיבלנו פרסום כי במסגרת "לילה לבן" תתקיים בנמל תל אביב הרצאה של עדי סנד על עבודתו. עדי סנד הוא אמן גרפיטי ידוע בתל אביב. ומבחינתנו זה היה סימן שאנחנו בכיוון הנכון.

הגענו לנמל, מסביבנו כל תל אביב חגגה בלילה לבן, הרצים במירוץ של לילה לבן הגיעו לנקודת הסיום ממש קרוב לחניה שמצאנו וגרמו לנו קצת רגשות אשם שלא השתתפנו במירוץ וצעדנו במרץ לכיוון הגלריה.

אז ראשית, תמיד כיף להגיע לנמל ו"לקווים". הופתענו לראות כמה מעט אנשים ההרצאה משכה למרות הנושא האטרקטיבי שלה. מיעטו האנשים לשמוע את ההרצאה באווירה אינטימית ורגועה מלווה בכוס יין לבן.

עדי סנד הוא בוגר בצלאל, אדריכל ופסל אוהב את האומנות האורבנית. עדי סנד מקשט את העיר בדמויות הקומיקס שיצר הנקראות קופסונים.

קופסונים זו סדרה של דמויות שעשויות מקווי מתאר של קופסא – הדמויות מככבות כגיבורי קומיקס עירוניים שמגיבים לסביבה. הם נוצרו בסוף שנות התשעים והפכו לחלק בלתי נפרד מנוף הרחוב התל אביבי. חלק משמעותי מהעבודות ממוקם בגובה נמוך יחסית, כדי לא להשתלט על המרחב וגם כדי לפגוש ילדים בגובה עיניהם. מתוך ידיעה שלעתים קרובות ילדים ערים יותר לפרטים לעומת מבוגרים.

תמונה29

עדי עושה שימוש בשבלונות העשויות מגיליונות תצלומי רנטגן. לכל שכבה שבלונה משלה וכמובן צבע ספריי – כך ניתן לחזור עליהם שוב גם בשינויי צבע. עדי ותמיד חותם בשמו האמיתי ליד היצירה SENED.

תמונה30

מתוך https://michaelarch.files.wordpress.com

אנחנו אוהבות את עדינות הקווים של הקופסונים. הם קטנים צבעוניים ותמיד נמצאים בעשייה. הם משתלבים בחן ברחבי העיר. מציצים מקירות, גדרות, שלטים, עמודים.  מעלים חיוך כשעוברים לידם – לא מנסים להשתלט אלא רק לקרוץ לנו ואולי להעלות תהייה "למה התכוון האומן?"

תמונה31

אנחנו לא היחידות שאוהבות את המרובעים הללו, יש קהילה שלמה שאוהבת את הקופסונים. בדף הפייסבוק kufsonim אפשר למצוא המון המון קופסונים.

גרפיטי הוא ביטוי לא חוקי של האמנות, זוהי פלישה של האומן אל המרחב הציבורי. עדי סנד משווה את זה להאקרים שפורצים לאתרים שלא שייכים להם. במקרים רבים גרפיטי מבטא מחאה על המצב הקיים, על השלטון. בשנת 2011 בתקופת מחאת הקוטג', תל אביב התמלאה בכתובות גרפיטי רבות בגנות החיבור של הון שלטון והרצון בשינוי.

מצד שני באומנות כמו באומנות אי אפשר שלא להתלהב מהיצירתיות והיופי. הודות לכך ערים רבות בעולם מיסדו את אמנות הרחוב הזו ואף הפכו אותה לגלריה ציבורית של ממש. עם קירות מצוירים, בניינים צבעוניים ורחובות שמרתק להתהלך בהם. בפסטיבל ישראל האחרון הוזמן עדי ביחד עם אומני רחוב נוספים לקשט את המרחב הציבורי. הקופסונים של עדי השתתפו גם בנתניה כאשר משלחת אומנים בינלאומית הוזמנה לקשט את העיר.

ומבחינתנו זה הסימן למקום של השיעור הבא שלנו: נתניה והגרפיטי.

מתרגשות מעולם חדש שיש לנו ללמוד – נותנות לדרך להוביל אותנו נראה לאן נגיע 🙂

הצטרפו כאן בקישור להמשך המסע

נתניה –here we come 

 

ככה זה נראה בשטח,  צריך לרסס ולהסתלק כמה שיותר מהר מבלי להתפס. עדי סנד בפעולה:

 

1 Comment

  • עדי סנד - פופ כנעני - Grey Times

    31.05.2017 at 23:20 הגב

    […] תערוכה של האמן עדי סנד התקיימה החודש בגלריה ברביעיית פלורנטין. התערוכה כללה עבודות גרפיטי, ציור, פיסול  וקרמיקה. ביום שבת בצהריים התקיים שיח אמן בגלריה ואנחנו התיצבנו כיאה לגרופיות של  הקופסונים. […]

Post a Comment

הרשמו לאתר!

כל מה שחדש ב- Grey Times

ישירות למייל שלכם:

You have Successfully Subscribed!