גרפיטי מחוייך

מאת: מירב ביליצקי

לקראת פורים היה לנו ברור שנכתוב על העבודות של  Sweet Toof אומן גרפיטי מאנגליה סופר מצליח. אנחנו אוהבות את החיוכים שלו על הקירות והעבודות שלו מזכירות לנו ליצנים, פורים ושמחה. קראנו פעם ראיון איתו בו הוא מספר שהמטרה שלו היא להעלות חיוך על הפנים של אלה שהולכים בבוקר לעבודה. ככה אנחנו, רואות קצת וורוד ושיניים וחושבות שמח.

אבל, מסתבר שיש גם צד אפל ליצירות של Sweet Toof לא תארנו לעצמנו שהשיניים שלו יכולות לסמל גם משהו אחר לגמרי…

שיניים 1 (2)

Sweet Toof

Sweet Toof הוא הכינוי המחתרתי של הרייטר. היום הוא כבר אומן מוערך ועדיין הוא לא מגלה את זהותו. עבודות קנבס שלו נמכרות בגלריות בסכומים של אלפי דולרים. בצילומים וראינות שנעשו איתו הוא תמיד מסתיר את הפנים.

Sweet Toof אומר שהשיניים זה הדבר היחיד שרואים מהגוגולת שלנו, כל שאר הגולגולת מכוסה בעור. לכן השיניים מסמלות גולגולת וזוהי תזכורת תמידית למוות שאורב לנו. שיניים הם גם הראיה האחרונה לזיהוי אדם כאשר מוצאים גופה מושחתת.

עכשיו שאנחנו רואות את החיוכים שלו, קשה שלא  לראות את הצד האפל והמורבידי בעבודות שלו.

שיניים מוות 3

שיניים מוות

ההשראה

Sweet Toof  בוגר תואר ראשון לציור ואומנות ב Royal Academy of Arts באנגליה. שני הצדדים שבו, יסודות הציור הקלאסי המסורתי והגרפיטי החופשי והנועז באים לידי ביטוי במוטיב הגולגולות שלו.

הוא מסביר שאת ההשראה לציורי הגולגולות שאב מהמסורת המקסיקנית העתיקה של חג  Día de Muertos  . חג הנהוג כבר מהמאה ה 16 בו מכינים גולגולות מסוכר וחוגגים את חייהם של אלו שנפטרו. חג צבעוני ושמח. קצת מזכיר את הדלועים של חג ליל כל הקדושים.

אולי בכל זאת לא לגמרי טעינו, הציורים שלו עוסקים במוות אבל ההשראה היא חגיגה גדולה וצבעונית. אפשר להרגיש את השמחה.

שניים השראה

דרום אמריקה

כשהוזמן לצייר על רחובות בונוס איירס, התראיין אצל Sorcha O'Higgins . אוהיגינס היא בלוגרית אנגליה שחייה בדרום אמריקה ובעלת תשוקה גדולה לאומנות רחוב.

לה הוא סיפר, שההתעניינות בגרפיטי התחילה אצלו בגיל ממש קטן. יש לו זכרון מאוד מוקדם שהוא שואל את אימו מה זה הציורים על הקירות והיא עונה לו "זה משהו שעושים בנים שובבים" הוא זוכר את ההתרגשות שאחזה בו מהתשובה שלה. הגרפיטי אז נכנס לו ללב. כנער היה יוצא בלילות ללא ידיעת הוריו לרסס דרדסים ברחובות.

הוא לא יודע למה דווקא שיניים אבל הוא זוכר שחיפש משהו שקל לרסס מהר בלילה בלי להיתפס. "שיניים זה הכי קל, כמה מערבולות בלבן, שחור מסביב וורוד, הכי מהר."

האומן בעבודה בבונוס איירס:

שיניים בונוס איירס1

שיניים בונוס איירס

הקבוצה

ציירי הגרפיטי (רייטרים)  אוהבים לעבוד בקבוצות. Sweet Toof משתייך לחבורת רייטרים בשם Burning Candy. צוות של אומנים שכל אחד מצליח בפני עצמו. הם הצליחו ביחד תוך זמן קצר לשנות לעד את רחובות לונדון. אחרי הבאז וההכרה הם הוזמנו לצייר גם בבריסטול, ברצלונה, טורינו, ניו יורק ומיאמי. בסרטון קטע קטן מהעבודה המשותפת שלהם וכמה כייף להם ביחד.

 

No Comments

Post a Comment

הרשמו לאתר!

כל מה שחדש ב- Grey Times

ישירות למייל שלכם:

You have Successfully Subscribed!