גרפיטי של שלום

מאת: מירב ביליצקי

ברוח השנה החדשה והחגים רצינו לכתוב פוסט על גרפיטי של שלום ואהבה. תהינו אם נמצא משהו באמת מעניין ואז נזכרנו בקיר של ג'ון לנון בפראג. אין כמו ג'ון לנון לסמל סבלנות, אהבה, שלום ואפשרויות. בדיוק הדברים שאנחנו מאחלות לכולם בשנה הקרובה.

imagine-peace-at-the-john-lennon-wall-in-prague

הכל התחיל לאחר הרצח של ג'ון לנון כאשר אמן לא ידוע צייר על הקיר תמונה של הזמר יחד עם מילים משירים של הביטלס. דימויים וסמלים מערביים נאסרו בזמנו בצ'כוסלובקיה, ולכן הגרפיטי כוסה במהירות על ידי המשטרה החשאית של פראג. אבל הקיר הפך להיות לאבן שואבת לכתיבת גרפיטי בהשראתו של ג'ון לנון והמשטרה לא הצליחה לדכא את הזרם היציב של הגרפיטי שנכתב על הקיר. הקיר נודע כמקום להתבטאות בנושאים פוליטיים אנטי-קומוניסטים.

אחרי המהפכה ב 1989 שסימנה את סוף השלטון הקומוניסטי בצ'כוסלובקיה הפך לאתר בו מתנהלות שיחות לאקטיביזם בעולם.

prague_peace_graffiti_2_by_amor_fati_stock

isarel-lebanon

ואז יום אחד הכל נעלם

ב 17 לנובמבר 2014, 25 שנה לאחר המהפכה ששינתה את צ'כוסלובקיה, קבוצה של סטודנטים לאומנות כיסתה את כל הקיר בלבן, משאירים רק גרפיטי אחד:

1015234-608811

בתחילה התכוונו לתבוע את הסטודנטים על השחתה, אחד מהסטודנטים אפילו נעצר. שזה די מדהים שכאן ההשחתה היא כיסוי גרפיטי שראש נחשב כהשחתה בעיני החוק.

הסטודנטים הסבירו שזו דרכם לציין 25 שנה למהפיכה וכי על הקיר נכתבו מסרים שהיו נכונים לתקופה שלפני המהפכה וזו דרכם לפנות את הקיר למסרים של הדור הנוכחי.

כמו תמיד הרחוב לא נשאר אדיש והכיתוב הראשון על הקיר היה תגובה לגרפיטי של הסטודנטים:  the wall is never over just imagine. בהמשך שונה הגרפיטי ל war is over.

never

היום הקיר מכוסה שוב בכתובות גרפיטי ונראה צבעוני ושמח. ומשמש בעיקר כאתר תיירות בעיר המדהימה הזו.

lennon_wall2015-05-02js

אומני הגרפיטי הרציניים של העיר מדירים את רגלם מאתר תיירות זה ומשאירים חותמם במקום אחר.

No Comments

Post a Comment

הרשמו לאתר!

כל מה שחדש ב- Grey Times

ישירות למייל שלכם:

You have Successfully Subscribed!