בטון חי

מאת: מירב ביליצקי

למרות שבטון הוא חומר הבנייה הנפוץ ביותר בעולם, יש לו פגם חמור: הוא יכול להיסדק כאשר נמצא תחת לחצים.

כאשר סדקים אלה הופכים גדולים מדי, הם יכולים להפוך מבנים לסכנה בטיחותית.

הסדקים שנוצרים מאפשרים למים לחלחל לתוך הבטון דבר שעלול להוביל לקורוזיה של הברזל שמחזק את המבנה. כל יסודות המבנה נחלשים בתהליך כזה.

הדרך להתמודד עם סדקים היא לתקן אותם לאחר היווצרותם, אך לא תמיד יש אפשרות נוחה לעשות זאת.

סדק

בבעיה זו התמקד המיקרוביולוג הנדריק יונקר מאוניברסיטת TU Delft. הוא ניסה לחשוב איך ניתן לשכפל את התכונה של גוף האדם שיכול באופן טבעי לרפא שבר בעצם. אילו הייתה לבטון יכולת שכזו הייתה נפתרת בעיית הסדקים.

"ביו-בטון" – זו ההמצאה שלו. בטון שהוא חי ופעיל. זהו בטון המעורבב עם חיידקים. לחיידקים אלא יש יכולת לייצר את החומר קלציום קרבונט, שהינו המינרל הבונה את אבן הגיר. מינרל זה מאחה את הסדקים.

חיידקים מיוחדים אלה הם מהסוג pseudofirmus Bacillus או pasteurii Sporosarcina. אלו הם חיידקים שמצאים באופן טבעי ליד הרי געש ובמערות חשוכות. הם מסוגלים לשרוד עד 200 שנים ללא חמצן או מזון. החיידקים מתעוררים לחיים כאשר הם באים במגע עם מים. כאשר הם "ערים" הם ומייצרים את המינרל קלציום קרבונט.

כאשר נוצר סדק בבטון מחלחלים מים בסדק שנוצר. הרטיבות מעוררת את החיידקים "הנמים לפעולה". החיידקים מייצרים קלציום קרבונט. המינרל שנוצר ממלא את הסדקים ומחזיר לבטון את שלמותו.

על המצאתו זו הנדריק יונקר קיבל פרס Delft Design & Engineering Award והוא מועמד לפרס הממציא האירופאי לשנת 2015.

מדהים לגלות כי, מקור ההשראה החשוב ביותר לאדם, הינו הטבע, באמנות ובמדע כאחד. הטבע מכיל מגוון עצום של מבנים, צורות והתנהגויות אשר מסעיר את הדמיון ומהווה השראה לפיתוחים ויצירות רבות.

חיידקים בפעולת תיקון:

2

Delft University

אז מה השלב הבא?

אנחנו מציעות למדען המוכשר למצוא את החיידקים שיגרמו לאוטו לתקן את עצמו, ושהיו נחמדים ויקחו אותו גם לטסט 🙂

הממציא הנדריק יונקר

3

thehigherlearning.com

 

No Comments

Post a Comment

הרשמו לאתר!

כל מה שחדש ב- Grey Times

ישירות למייל שלכם:

You have Successfully Subscribed!