בטון בריבוע

מאת: מירב ביליצקי

המגזין האפור הזה התחיל מאהבתנו לבטון. החומר הפשוט והבסיסי עושה לנו את זה. הצבע של הבטון והתחושה האורבנית אחראים לכל הוויב של המגזין. לפעמים אנחנו משתעשעות במחשבות על הקמת גלריה שמוכרת רק דברים מבטון. בגלריה הדמיונית שלנו אנחנו האוצרות שמלקטות יצירות יפות של אומנים מוכשרים כולן עשויות בטון. כאשר אנחנו רואות אומן כזה שמתאים לגלריה הלב קופץ מהתרגשות ואנחנו אומרות: כן, אותו הייתי לוקחת לחנות שלנו.

אמן כזה הוא Benoist Van Borren יליד 1977 המתגורר בצרפת.

בורן הוא פסל מינימליסטי. הוא מצליח להפוך קובייה של בטון יצוק לאמנות.
בבטון  שלו הוא מטפל באהבה ומפיח חיים ויופי בחומר הנוקשה.

Benoist Van Borren

Benoist Van Borren

כשמגלים שבורן מגיע לאומנות מעולם האדריכלות מבינים את החיבור. לקחת בטון שהוא חומר בסיסי של אדריכל ממש כמו הקמח לאופה ולהעביר אותו לעולם האומנות זה מה שמרגש כאן. לבחור בקוביה כתמה מרכזית בעבודה ממש כמו ארבע הקירות של בית מראה את השילוב הקסום בין מח של אדריכל ונפש של אומן.

על הקוביות הוא מספר שהן "תוצר של מתמטיקה מופשטת ומשחקים גיאומטריים".

Benoist Van Borren

לאחר יציקת הבטון, בורן משיג את הצורה הסופית על ידי חילוץ והסרת פרוסות וחתכים מבלוק הבטון. החיתוך הזה מביא פרשנויות חדשות לעבודה ועומק נוסף בהתאם לזווית המבט. החיתוכים האלה דווקא לאחר גיבוש החומר הגס והצפוף מעבירים את הבטון מטמורפוזה שהופכת אותו לקליל ואוורירי.

Benoist Van BorrenBenoist Van Borren

במבט הראשון, הפסלים אולי עלולים להיראות פשוטים, אך במבט שני מתגלית המורכבות של היצירה. לעיתים נראה כאילו היצירות שלו מסמלות סדר ושיטה ברורה. הצורות הגיאומטריות תוחמות את הפסל מכל צדדיו. לעיתים נראה כי הן דווקא מסמלות את הכאוס, בכל יצירה יש כרסום בסדר המושלם והתחלה של יציאה מהסדר. או שזה בכלל הפוך הכאוס נכבש על ידי הסדר והנוקשות?

Benoist Van Borren

הגודל של הקוביות הוא 20-30 ס"מ, מה שגורם לנו לחשוב עליהן כמעין "משחק מנהלים" משוכלל שניתן לשנות בו את הסדר כל פעם מחדש.

Benoist Van Borren

אנחנו התאהבנו ומוכנות לרכוש כל אחת מהיצירות שלו.

אנחנו לא היחידות. האוצרות של גלריית סאטצ'י היוקרתית חשבו כמונו והעבודות שלו נמכרות בגלריה בטווח מחירים של 500-2,000 דולר.

להיות מוצג בגלריית Saatchi art  זו כבר הצלחה. הגלריה נבחרה על ידי מגזין ELLE  לאחת מתוך 30 הגלריות המקוונות הכי טובות בעולם. הגלריה מקדמת אומנים ונותנת שרותי יעוץ לאספנים.

הגלריה שולחת יצירות ל80 מדינות ברחבי העולם. אומנות דרך המסך מהמחשב והנייד.

כל התמונות באדיבות גלריית סאטצ'י – Saatchi Art

No Comments

Post a Comment

הרשמו לאתר!

כל מה שחדש ב- Grey Times

ישירות למייל שלכם:

You have Successfully Subscribed!