אפור של רומא

מאת: גלית שול

בשנת 2000 החלו העבודות לבניית מוזאון לאומנות המאה ה 21 ברומא MAXXI. הציפיות מהמבנה המוקם היו גבוהות. האדריכלית, זהה חדיד, רצתה שהוא יהפוך להפסקה מודרנית בעיר שבה ההיסטוריה נוכחת בכל פינה. מבנה שיהלל את העכשווי אך בו בזמן יצדיע גם להיסטוריה המפוארת שנמצאת סביבו. היא רצתה שהמוזאון יהיה כזה שימנף את המפגש של העבר עם העתיד. מצד אחד יכבד את שהיה ומצד שני עם יהיה עם הפנים קדימה, לאדריכלות המתקדמת ביותר.

האם המבנה מצליח לעמוד בציפיות שנתלו בו?

המוזאון נפתח לקהל ב 2010, עשר שנים נדרשו לבניית המוזאון. בזמן זה התחלפו באיטליה 6 ממשלות. עם פתיחתו הפך לאבן שואבת לחובבי אדריכלות ואומנות.

זמן לא רב אחרי הפתיחה נסענו לרומא וכמובן הגענו לראות את הפלא הזה. אל המוזאון הגענו אחרי ששבענו ממראות האתרים ההיסטוריים. הרגשנו שמיצינו את האבנים הישנות ואלפי השנים שהן מייצגות. תכננו יום מודרני, ולמוזאון מקסי הקצבנו ביקור בן שעתיים אך הוא הפך לבילוי של יום שלם, אהבנו כל רגע.

המוזאון בנוי מבטון אדריכלי מדהים. זו לא פעם ראשונה שחדיד משתמשת בבטון ביצירותיה, אך כאן ברומא, המקום בו הומצא הבטון והוא שימש לבניית הקולוסיאום אייקוני, לאפור המרהיב של הבטון יש משמעות נוספת.

בחלקו החיצוני ממוקם חלון זכוכית ענק של המוזאון, חלון המשקף את העיר העתיקה וכאילו ממסגר אותה בבטון המודרני.

מוזיאון האומנות ברומאiStock/ romaoslo

המוזיאון מחובר ממש באופן פיזי אל העיר הוותיקה. זרועות הבטון מצידו האחורי מונחות על הבתים הישנים בשכונה כאילו עוטף אותם.

מוזיאון האומנות ברומא

המוזיאון, מאורגן בחמישה חללים ראשיים. החללים מוארים מהתקרה שמזרימה אור יום. לב המוזאון הוא גרמי המדרגות שלו. שבילים וגשרים באפור, שחור ואדום המאפשרים למבקרים לנוע מאזור לאזור כאשר התצוגה עצמה נמצאת בכל מקום אפשרי בחלל.

לנו זה הזכיר הליכה במרחב פתוח של שבילים, האופן המאפשר חיפוש וגילוי המוצג הבא. לעיתים השבילים גם הובילו למבוי סתום ו"נתקענו" בחלון הענק המשקיף על העיר הכל כך יפה. לרגע שקענו ברומא של פעם ושכחנו מהמודרניזם.

זהה חדיד סיפרה בראיון הפתיחה שרצתה לתת תחושה של זרימת נהר, לפעמים מהירה ושוצפת לפעמים איטית ומהורהרת.
אולי זו המחווה שלה לתנועת נהר הטיבר היפה של העיר.

מוזיאון האומנות ברומא

150 מיליון יורו השקיעה ממשלת איטליה בכדי לתת בית מודרני לאומנות המאה ה21. מכאן שמו  MAXXI האותיות הלטיניות לסימון 21. מוזאון מודרני שכזה הוא תופעה  נדירה בנוף העירוני של רומא. רומא היא אחת הערים המחמירות ביותר בכל הנוגע לתקנות בנייה ושימור מבנים. בעשורים האחרונים כלל לא מנפיקים אישורי בניה בעיר. למרות זאת שני קילומטר מפיאצה די פופולו, נמצא מקום להציג אדריכלות מודרנית טובה. במוזיאון היחד עם האודיטוריום הסמוך של רנצו פיאנו והאצטדיון של פייר לואיג'י נרבי יצרו נווה מדבר מודרני בלב ההיסטוריה.

העיצוב המנימליסטי של זהה חדיד זכה בפרסים יקרים. יש הרואים בו פלא ארכיטקטוני מודרני, שיישאר לדורות הבאים, ממש כמו שרדי העבר של העיר.

אנחנו חושבות שהמוזיאון מילא את כל הציפיות. לו רק ידענו שיבוא יום ויהיה לנו מגזין שמכיל המון בטון והמון אפור היינו מצלמות אותו הרבה יותר.

מוזיאון האומנות ברומאShutterstock.com/ ValerioMei

ללוח של זהה חדיד אצלנו בפינטרסט

זאהה חדיד

6 Comments

 • Avatar

  noya komissar

  05.12.2016 at 17:41 הגב

  יפה החיבור שאתן עושות בין מבנה המוזיאון למיקום שלו ולהקשר שלו בעיר רומא. למדתי השכלתי הרחבתי אופקים ומאוד אהבתי את האפרוריות החיובית שבמוזיאון ובכלל בפוסט ..

  • Avatar

   greytimes

   06.12.2016 at 16:56 הגב

   תודה נויה. למדנו שאנחנו ממש אוהבות את זהה חדיד, גם התיכנון האדריכלי וגם היישום עם הרבה בטון תמיד שובה אותנו

 • Avatar

  זיוה רענן

  10.12.2016 at 17:59 הגב

  מאוד מרשים. אני כבר מחכה להגיע לשם. אהיה ברומא בסוף החודש. אני מקווה להביא לכן עוד צילומים 🙂

  • Avatar

   greytimes

   10.12.2016 at 20:53 הגב

   מעולה זיוה, נשמח לראות עוד תמונות

 • Avatar

  מיכל מנור

  10.12.2016 at 22:55 הגב

  מאד אהבתי את ההשתקפות של העיר העתיקה במבנה. מאד אוהבת מבנים של מוזיאונים, לפעמים אפילו יותר ממה שמוצג בהם. משהו במבנה הפנימי של הבניין מזכיר במעט את האגף החדש של מוזיאון תל אביב.

 • Avatar

  תמר

  11.12.2016 at 14:47 הגב

  לא יאמן איך היא מתה לנו אה?…. כמה דברים היא השאירה אחריה בעולם הזה.
  מוזיאון מטורף!! לגמרי רושמת לי אותו ביעדים.
  תןדה על האפורררררר

Post a Comment

הרשמו לאתר!

כל מה שחדש ב- Grey Times

ישירות למייל שלכם:

You have Successfully Subscribed!