אפור בלתי אפשרי

מאת: גלית שול

את המבנה המיוחד והנוצץ הזה הרבה אנשי מקצוע חשבו שאי אפשר לבנות.

מבנה שנראה כמו ענן אפור מבריק, מעין טרפז בתנועה, שמכל זוית הוא נראה שונה. המבנה שלא ברור אם הוא פסל מודרני או אמירה עתידנית אורבנית היה זמן רב בתכניות. כשאנשי מקצוע סרבו להפיח בו רוח חיים.

בחזות שלו הוא מתאים יותר לחברת הייטק מצליחה אבל זהו המבנה של מוזאון האומנות של מקסיקו  Museo Soumaya.

גריי טיימס

 Chepe Nicoli / Shutterstock.com

פרננדו רומרו הוא האדריכל האחראי על העיצוב המיוחד והמאתגר ומי שהפך את החלום הזה למציאות הוא קרלוס סלים. סלים האיש העשיר ביותר בעולם (אלא אם ביל גייטס עבר אותו בכתיבת שורות אלו, שניהם מתחרים על התואר) והוא בעלים של המוזאון. המניע העיקרי מאחורי הקמת המוזיאון היה הרצון של סלים להעניק לתושבי העיר אומנות זמינה. הוא מסביר שרוב האנשים במקסיקו לא יכולים מבחינה כלכלית לטוס בעולם ולחוות אומנות ולכן הוא רצה להביא את תרבות העולם אליהם הביתה. הכניסה חופשית למבקרים.

המוזיאון משתרע על שטח של 6000  מ"ר . עלות הבניה 70 מיליון דולר. מוצגות בו מעל 60,000 עבודות אומנות, רוב היצירות הן מהאוסף האישי של קרלוס סלים. בין היצירות ניתן למצוא עבודות של סלבדור דאלי, פיקאסו, לאונרדו דה וינצ'י, רנואר, מירו, ואן גוך, מאטיס, מונה ורודן. מנהל המוזאון מעריך את שווי היצירות במוזאון בכ 700 מליון דולר.

16,000 משושים אפורים מכסים את את הבניין המתנשא לגובה של 46 מטר. המשושים המרהיבים עשויים אלומיניום נראים כמו צפים על פני הקירות הודות לטכניקה מיוחדת שבה הם מתחברים לשכבת ביניים עשויה פלדה.

גריי טיימס

המשושים משנים את צבעם במהלך היום בהתאם להשתנות אור השמש. המשושים מקבלים מראה שונה מכל מקום בו צופים עליהם תודות לצורה המעוגלת של המוזאון. יש הרואים בצורת המבנה מראה המזכיר צוואר אישה, אך מטרת האדריכל היתה פשוט ליצור צורה זורמת ולא מתחייבת. לאפשר מרחב נטול חלונות שיגן על יצירות האומנות ויחד עם זו יאפשר חווית זרימה למבקרים שנכנסים בשעריו כך שיוכלו לחקור את המוצגים המרהיבים. רק בקומה העליונה יש פתח לאור השמש, שם גם ממוקם גן פסלים מרהיב.

לכל קומה במוזיאון סומאיה יש צורה מרחבית שונה. את כל מסת המבנה מחזיק  שלד של 28 עמודי פלדה אנכיים ומעוקלים ו -7 לוחות תקרה שיוצרים את הצורה הלא שגרתית של המוזיאון.

בתכנון המבנה נעזר האדריכל בתוכנת תלת מימד שפיתח האדריכל פרנק גריי. תוכנה זו מאפשרת למהנדסים להעביר את העיצוב המורכב של האדריכל לתוכנית בניה בשטח, לפתור בעיות ושינויים בזמן אמת ולאפשר לכל המערכות והגימורים לעבוד באופן מושלם עם העיצוב של האדריכל.

העיצוב הנועז נבחר באופן מודע על ידי סלים בכדי שהמוזאון יהווה מקור משיכה של תיירות מכל העולם ממש כמו אפקט כמו המוזאון של פרנק גריי בבילבאו. באופן כזה אנשי העיר יהנו גם מעושר תרבותי וגם מעושר פיזי.

גריי טיימס

iStock.com/ chris15232

המבנה נחנך ב 2011 לאחר ארבע שנים של בניה. באירוע ההשקה נכחו גם  גבריאל גרסייה מארקס, ולארי קינג 🙂

סלים הקדיש את המבנה המונומנטלי לאישתו האהובה והמנוחה סומייה. המחווה הרומנטית והמבנה המרשים הזכירה למבקרים באירוע הפתיחה את הטאג' מאהל שנבנה להנצחת אישתו האהובה של הקיסר בהודו.

סרטון של משרד האדריכלים מציג את המוזאון מבפנים ומבחוץ.

מוזמנים להציץ

No Comments

Post a Comment

הרשמו לאתר!

כל מה שחדש ב- Grey Times

ישירות למייל שלכם:

You have Successfully Subscribed!